Їхній резидент де завгодно

avatar

Чи справді американці вистежили й ліквідували Усаму бін Ладена? А якщо так, то коли це сталося — 1 травня чи ще 2001 року, як стверджує дехто? Чому заборонили публікувати знімки тіла колишнього лідера «Аль-Каїди» і так поквапно поховали його в морі? Адже адміністрація Білого дому мусила усвідомлювати, що це негайно викличе підозри в містифікації.

Арабські країни вимагають, щоб американські війська покинули Ірак і Афганістан. Пакистанські таліби присягають помститися за смерть «священного воїна». А іранські політики заявляють, що бін Ладен насправді був маріонеткою в руках американців, котрі вправно маніпулювали ним, створюючи образ войовничого й агресивного ісламу.

«Вісь зла» у варіанті Джорджа Буша пролягала через Ірак, Іран і КНДР. Держсекретар США додав сюди Сирію, Лівію і Кубу, а Кондоліза Райс занесла до списку Білорусь, Зімбабве, М’янму і ще раз Кубу. Напевно, Куба в цьому випадку — осердя зла, яке вже понад півсторіччя мусолить очі американським і європейським демократам. Вони справно засилають туди своїх шпигунів, діяльність яких стала анекдотом у романі Грема Гріна «Наш резидент у Гавані».

Стурбована революційною ситуацією на Кубі англійська розвідка намагається створити в країні агентурну мережу. Джеймс Уормолд, гаванський представник британської фірми «Фастклінерс», став шпигуном випадково: йому вкрай потрібні були гроші, щоб повернутися на батьківщину. Його дружина втекла з американцем, Уормолду доводилося самому виховувати доньку, яка звикла жити на широку ногу, а забобонні кубинці неохоче купували пилососи. І слабовольний Уормолд погодився на пропозицію представника британської розвідки співпрацювати за щомісячну платню, до того ж розвідка оплачувала його власних агентів.

Уормолд береться вигадувати й шифрувати донесення. В агенти він записав безневинних службовців своєї контори. Коли ж треба було добути інформацію про секретну зброю в горах Ор’єнте і плани гірських укріплень повстанців, він від імені свого «агента» інженера Сіфуентеса виготовив креслення загадкових установок: розібрав пилосос, перезняв деталі й, збільшивши масштаб, надіслав у центр. На превеликий подив Уормолда, його фальшиві рапорти сприймають серйозно і начальство, й вороги. Лондон, задоволений діяльністю «нашого резидента в Гавані», навіть розширив штат його контори і прислав помічників.

Та з часом фіктивна реальність починає загрожувати справжній реальності. Уормолда намагалися отруїти, загинув один з «агентів» льотчик Рауль, а на інженера Сіфуентеса здійснили замах. Інший британський шпигун Картер убив Уормолдового друга, і Уормолд помстився, убивши Картера. Він проти волі підставляє під удар людей, не пов’язаних із діяльністю англійської розвідки на Кубі.

Врешті-решт Уормолд зізнається у фальшуванні, й лондонське керівництво розуміє: якщо судити гаванського агента, це впаде незмивною плямою на репутацію цілого розвідуправління. Щоб уникнути ганьби, начальство постановило вважати повідомлення Уормолда справжніми, а самого його звільнити з розвідки, присвоїти орден Британської імперії і чималу винагороду.

У справі ліквідації бін Ладена теж є герої, які отримають ордени, медалі, звання, гроші незалежно від того, коли кого вбили і чиє тіло спустили в Аравійське море.

Запись опубликована в рубрике Блоги Комментариев. Добавьте в закладки постоянную ссылку.
  • madzhahed

    Шарлатанів вистачало в усі часи. Один з подібних прикладів партизан Олександр Кривець, який був командиром партизанського загону на Чернігівщині. За свою «героїчну» діяльність він був удостоєний звання Героя Радянського Союзу. І лише в 70-х вийшло на яв, що нічого з того, про що він описав у своїх мемуарах не було на 90%, а брехні як бліх на собаці. Партійна комісія позбавила його партквитка, у 1980 р. у нього відібрали звання Героя і орден Богдана Хмельницького. Але колишній партизан був упертий і таки добився свого: у 1990 р. його поновили у партії, а наступного року і Зірку повернули. Ну, не могла ж партія таку пляму залишати на білосніжному мундирі. А пояснив свою брехню він просто: «А вообще-то, конечно, мальчишество.» Переконливо…